► MODERNÍ SPODNÍ OČKOVÁNÍ DŘEVA HLÍVOU, VHODNÉ I NA OSLUNĚNÁ STANOVIŠTĚ
Vřele doporučuji nejsnadnější metodu očkování dřeva. Je vykoumaná a odzkoušená přímo na zahradě. S překvapivě vynikajícím výsledkem.
"Spodní očkování" jako by mi spadlo přímo z nebe. Je to moje vlastní, jinde nevídaná a nepoužitá metoda pro snadné naočkování dřeva hlívou na osluněných stanovištích. Je to tak nové a progresivní, že o tom byla natočena televizní reportáž s Václavem Postráneckým pro pořad Váš Prima receptář. Reportáž můžete shlédnout ►na tomto odkazu, začíná od 5. minuty pořadu.
Šavelkovo "spodní očkování hlívou" má potenciál nahradit dosavadní nejběžnější očkovací metodu ►"pod pokličku". Takto lze zakládat hlívové špalky pouze ve vegetační sezóně když je teplo, zhruba od konce dubna do poloviny září.
Má dvě hlavní výhody. Tou první je snadné provedení v podstatě bez jakéhokoli nářadí. Druhá výhoda je ještě mnohem důležitější, ale o té až u poslední fotografie.
Pravidla pro výběr dřeva jsou univerzální a vždy stejná a píšu o nich ►na tomto odkazu.
"Spodní očkování" je tak jednoduché, že to zvládne i šestiletý kluk:
- Připravit zrnitou sadbu a rýč.
- Vyhloubit jamku hlubokou zhruba na polovinu délky špalku (tj. na 50 cm špalek vyhloubit 25 - 30 cm hlubokou jamku).
- Nasypat na dno jamky vrstvu sadby (zhruba půl sáčku).
- Na sadbu postavit špalek a trošku zasypat zeminou, aby se neviklal.
- Obsypat špalek vrstvou sadby (zbytek sáčku) hezky kolem dokola. Vznikne "prstýnek" ze sadby.
- Sadba se musí dotýkat špalku.
- Sadbu překrýt vrstvou zeminy (přibližně 10 - 15 cm silnou) a s citem umačkat.
- Všimněte si - žádné nářadí krom rýče, žádné řezání pokliček, žádné obalování fólií.
- Zalít hned po naočkování a zalévat průběžně také v sezóně. Houby a voda jedno jest! Osvědčilo se mi vytvarovat kolem špalku žlábek na zalévání.
- Takto to vypadá zhruba po dvou týdnech. Na dřevě se vytvořil podhoubně-hliněný obal, který fantasticky drží vodu. A opět si všimněte - ani náznak po největším postrachu pěstitelů hub, po plísni!
- Vy ovšem špalek ze země zbytečně nevytahujte.
- A zde je ta slíbená hlavní výhoda - sadba nevysychá! Zemina výborně chrání podhoubí před osluněním, zároveň ho zásobuje dostatkem vody a vzduchu.
Fotografovaný špalek mám uložený na otevřené ploše bez zastínění, na západní slunné straně. Při běžných metodách očkování (3 kroky, pod pokličku) by to bylo naprosto nevyhovující stanoviště. Ukrytí sadby pod povrchem půdy a možnost zalévání však nečekaně rozšiřuje možnosti pěstování hlívy na vaší zahradě.
První sklizeň ještě v roce očkování!
► Chci odměnit dobré návody na pěstování hlívy částkou 100,- Kč (odkaz směřuje do platební brány)