► MODERNÍ PĚSTOVÁNÍ HLÍVY NA SLÁMĚ A ŠTĚPKÁCH STUDENOU CESTOU
Z mého vlastního výzkumu vznikla ta nejsnadnější metoda pěstování hlívy na slámě a štěpkách bez použití vařící vody.
Pro přípravu 10 kg hlívového substrátu je potřeba velký silný průhledný plastový pytel, jakákoli čistá a neplesnivá obilná sláma (nebo štěpky z listnatého dřeva), studená voda a nehašené vápno.
Poměr jednotlivých složek jsem vyzkoumal, odzkoušel a přesně stanovil takto:
- sláma nebo štěpka nebo hoblovačky z listnatého dřeva: 3 kg
- studená voda: 7 l
- nehašené vápno: 70g
Vápno rozmíchejte ve studené vodě a roztok vlijte do pytle se suchým materiálem. Pytel pevně zavažte provázkem a položte vodorovně. Červená čára ukazuje hladinu vápenné vody. Za občasného převracení pytle na druhý bok nechte namáčet 24 hodin. Vápenná voda se bude přelévat zhora dolů a postupně tak namočí, změkčí a dezinfikuje veškerý materiál. Veškerá voda vsákne a nebude potřeba slévat. Případný malý zbytek vápenné vody (cca 2 dcl na dně pytle není na závadu).
Následně si připravte ►zrnitou sadbu hlívy ústřičné pro naočkování. Na 10 kg namočeného materiálu stačí jedno balení 0,7 litru.
Sadbu rozmačkejte a pokuste se ji rovnoměrně smísit se slámou nebo štěpkou. Obsah pytle s citem stlačte a zavažte napevno provázkem. Tlustým hřebíkem nahusto propíchejte fólii, aby podhoubí mohlo dýchat. Mělo by stačit cca 50 dírek po celém povrchu pytle.
Následuje teplá fáze (růst podhoubí od naočkování po zbělení celého pytle).
Naočkovaný pytel uložte na teplejší místo (18-22°C). Zda bude světlo nebo tma, to je lhostejné. Když se všechno zdaří, zhruba po měsíci až měsíci a půl je pytel úplně bílý a krásně prorostlý podhoubím. Na konci teplé fáze prořežte do fólie 3-4 křížkové otvory na každé straně a přemístěte k plození.
Studená světlá fáze (tvorba plodnic)
Zcela prorostlý a bílý pytel přemístěte na chladnější místo s teplotou kolem 10°C. Zde už ovšem musí být světlo, ale nikoli přímé slunce. Zhruba za dva týdny byste se měli dočkat svých hub, které porostou dírami ven.
Vlhkost pro rostoucí plodnice zajišťujte pravidelným rosením. Po sklizni otvory po houbách zalepte izolepou a přeneste substrát asi na dva týdny na původní teplejší místo. Tam bude podhoubí odpočívat a sbírat síly k nové tvorbě plodnic. Pak opět do chladu a celé by se to mělo opakovat. Obvykle se dosahuje dvou až tří sklizní s odstupem několika týdnů. Vyplozený substrát lze zkompostovat.
Při ►staromódním pěstování hlívy ústřičné na slámě je nejvíce obtěžujícím krokem propařování vařící vodou, protože je to:
- nebezpečné (vydrží pytel styk s horkou vodou?, neopařím se?)
- drahé (je nutno přivést k varu 20-30 litrů vody)
- málo čisté (vůně spařené slámy se do bytu nehodí..., co se špinavou vodou slitou ze slámy?)
Dezinfekce je však velmi důležitá, aby namočená sláma neplesnivěla a s ní i podhoubí. "Šavelkova studená dezinfekce slámy" odstraňuje všechny problémy. Je tak nová, elegantní, jednoduchá, rychlá, čistá a úsporná, že si ji zamilujete.
► Chci odměnit dobré návody na pěstování hlívy částkou 100,- Kč (odkaz směřuje do platební brány)