Vyrostly podivné plodnice hlívy. Co s tím?
Při pěstování hlívy na slámě či štěpce občas vyrostou nenormálně tvarované plodnice. Není to žádná tragédie a nápravu lze obvykle zajistit změnou pěstebních podmínek. Pěstitelé hlívy na dřevě se s takovým problémem nesetkávají. Špalky mají uložené venku v zahradě a ty správné podmínky zajišťuje sama příroda.
Existují dvě základní růstové abnormality, pro sebe jsem si je pojmenoval "korál" a "chobotnice". Vypadají různě a značí rozdílný problém v pěstebním prostředí.
- "Korál" je temnostní plodnice hlívy ústřičné. Ačkoli houby nepotřebují světlo ke své výživě (nefotosyntetizují), je pro ně důležité k řízení hormonálních a enzymatických procesů a pro správný vývoj plodnic. Tyto plodnice jsou neplodné, nemají schopnost tvořit výtrusy. Pro nápravu je potřeba zajistit osvětlení po dobu alespoň 8 hodin denně, ať už přirozeným nebo umělým světlem. K umělému osvětlení lze použít všechny druhy svítidel - klasické žárovky, trubicové zářivky nebo moderní LEDky.
- "Chobotnice" je plodnice hlívy vyrostlá při nedostatečné výměně vzduchu. Od "korálu" se liší protáhlými trubkovitými zkroucenými nožkami a náznaky kloboučků. V období plození je hlíva citlivá na vysokou hladinu oxidu uhličitého, lidově řečeno na zatuchlý vzduch. Pro nápravu je potřeba zajistit pravidelné větrání, nikoli však průvan.
V obou případech se jedná pouze o vzhledové vady a přestože takové hlívy ke spotřebě příliš nelákají, jsou nezávadné a bez problémů zpracovatelné. Můžete je třeba nakrájet do polévky nebo usušit a rozemlít na prášek.
► Chci odměnit dobré návody na pěstování hlívy částkou 100,- Kč (odkaz směřuje do platební brány)